  • T140A105M060AS
T140A105M060AS
advertisement
Manufacturer No:
T140A105M060AS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T140A105M060AS
Package:
Metal
Datasheet:
Description:
1μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 8Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Bulk Metal
Step5Bar-code shipping tag
T140A105M060AS
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    60V
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Tan Delta
    0.04
  • Diameter
    3.43mm
  • Length
    7.26mm