  • T111B415K020AS
T111B415K020AS
advertisement
Manufacturer No:
T111B415K020AS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T111B415K020AS
Package:
Metal
Datasheet:
Description:
4.1μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 2-Termination NON-POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.001mA Bulk Metal
Step5Bar-code shipping tag
T111B415K020AS
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.1μF
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    NON-POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Leakage Current
    0.001mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Diameter
    5.26mm
  • Length
    24.26mm