  • T111A115M020AS
T111A115M020AS
advertisement
Manufacturer No:
T111A115M020AS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T111A115M020AS
Package:
Metal
Datasheet:
Description:
1.1μF 20% 85°C-Max 0°C-Min 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) Metal
Step5Bar-code shipping tag
T111A115M020AS
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.1μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    BULK
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Current - Leakage
    400nA
  • Diameter
    4.09mm
  • Length
    6.35mm