  • T110C187M006AS
T110C187M006AS
advertisement
Manufacturer No:
T110C187M006AS
HK JDW NO:
417-T110C187M006AS
Description:
180μF 20% 125°C-Max 0°C-Min 900mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) Metal
Step5Bar-code shipping tag
T110C187M006AS
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    6V
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6V
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    5.5μA
  • Diameter
    7.34mm
  • Length
    16.51mm