  • T110A684K050AS
T110A684K050AS
advertisement
Manufacturer No:
T110A684K050AS
HK JDW NO:
417-T110A684K050AS
Package:
Metal
Datasheet:
T110A684K050AS
Purchasing and Inquiry
T110A684K050AS Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 10Ohm in this case.The dissipation factor of a capacitor is the amount of power lost when current is applied through it, and the dissipation factor of this capacitor is 2 %.The tan delta of the insulating oil is 0.02 based on its electrical dielectric test.
T110A684K050AS Features
the dissipation factor is 2 %
its tan delta is 0.02
T110A684K050AS Applications
There are a lot of KEMET T110A684K050AS applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • Computer
  • Automotive ECU
  • Military / aerospace
  • Avionics,
  • Consumer
  • ABS
  • General purpose
  • Industrial
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
T110A684K050AS
  • Package / Case
    Metal
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    10%
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    680nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Tan Delta
    0.02
  • Dissipation Factor
    2 %
  • Current - Leakage
    300nA
  • Diameter
    3.18mm
  • Length
    7.26mm