  • T110A474M035AS
T110A474M035AS
advertisement
Manufacturer No:
T110A474M035AS
HK JDW NO:
417-T110A474M035AS
Datasheet:
T110A474M035AS
Purchasing and Inquiry
T110A474M035AS Overview
This resistor has a resistance of 13Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.When AC is applied through a capacitor, its dissipation factor is 3 %, which indicates the power lost through it.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.03.
T110A474M035AS Features
the dissipation factor is 3 %
its tan delta is 0.03
T110A474M035AS Applications
There are a lot of KEMET T110A474M035AS applications of tantalum capacitors.
  • ABS
  • Industrial
  • Consumer
  • Computer
  • Airbag systems
  • General purpose
  • Industrial control units
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics / military / space
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
T110A474M035AS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    13Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Tan Delta
    0.03
  • Dissipation Factor
    3 %
  • Current - Leakage
    500nA
  • Diameter
    3.43mm
  • Length
    6.35mm