  • SZMM5Z33VT1G
SZMM5Z33VT1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMM5Z33VT1G
HK JDW NO:
598-SZMM5Z33VT1G
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
SZMM5Z33VT1G
Purchasing and Inquiry
SZMM5Z33VT1G Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50nA @ 23.2V is required.Reverse leakage current reaches a maximum of 50nA.As it has a zener current of 2mA, it has a tremendous amount of design flexibility.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.This device functions best with a peak reverse voltage of 50nA.
SZMM5Z33VT1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 23.2V
50nA @ 23.2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the zener current of 2mA
SZMM5Z33VT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMM5Z33VT1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMM5Z33VT1G
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±6.1%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Impedance
    80Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 23.2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    33V
  • Peak Reverse Current
    50nA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Zener Current
    2mA
  • Height
    600μm
  • Length
    1.2mm