  • BZX79-C24,113
BZX79-C24,113
advertisement
Manufacturer No:
BZX79-C24,113
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX79-C24,113
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
BZX79-C24,113
Purchasing and Inquiry
BZX79-C24,113 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 50nA @ 16.8V.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 24VV.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.
BZX79-C24,113 Features
reverse leakage current of 50nA @ 16.8V
50nA @ 16.8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX79-C24,113 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX79-C24,113 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79-C24,113
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZX79C24
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 16.8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    400mW
  • Impedance-Max
    70Ohm
  • Reference Voltage
    24V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    24V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA