  • SY100EP33VZG
SY100EP33VZG
advertisement
Manufacturer No:
SY100EP33VZG
HK JDW NO:
536-SY100EP33VZG
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SY100EP33VZG
Description:
1 Element Counters & Dividers 100EP Series 100EP33 Positive, Negative 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
SY100EP33VZG Overview
This device is supplied in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. In this diagram, there are 1elements that are interconnected by wires. Tubeis the packaging method used for this package. In the circuit, 8pins are used to connect other components. Surface Mountis the way in which it is mounted. Due to the fact that it is a member of the 100EPseries, it has a wide range of applications. A logic type of Divide-by-4 is adopted. It is recommended that the operating temperature be set to -40°C~85°C. There is a mounting type of Surface Mounton this device. By providing the supply voltage of [0], it is capable of operating more reliably. An array consists of 1bits for each element. It should be noted that there are more related parts under the 100EP33base part number. The electrical characteristics remain stable at maximum temperature 85°Cfor extended periods. This device is designed to operate within a specific temperature range, with the lower limit generally set at -40°C. There is a maximum voltage available for the device of 5.5V. It is possible for the device to operate at a voltage as low as 2.97V. A total of 2outputs have been sent by the system.
SY100EP33VZG Features
Embedded in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 bits per element
SY100EP33VZG Applications
There are a lot of Microchip Technology SY100EP33VZG Counters & Dividers applications.
  • Counter control/timers
  • Frequency dividing circuits
  • MULTIPLICATION
  • Decade counter/decimal decode display (CD4017B)
  • Frequency dividers
  • LINEARIZATION
  • TRUE RMS-TO-DC CONVERSION
  • Timing applications
  • VHF, UHF, FM, AM, etc.
  • Divide-by-N counting
Step5Bar-code shipping tag
SY100EP33VZG
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    100EP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    3.3V~5V
  • Base Part Number
    100EP33
  • Number of Outputs
    2
  • Number of Elements
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.97V
  • Propagation Delay
    500 ps
  • Count Rate
    4GHz