  • SY100EL33LZG-TR
SY100EL33LZG-TR
advertisement
Manufacturer No:
SY100EL33LZG-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-SY100EL33LZG-TR
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SY100EL33LZG-TR
Description:
1 Element ECL DUAL Counters & Dividers 100EL Series 100EL33 Up Positive, Negative 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
SY100EL33LZG-TR Overview
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)is a package in which this device is packaged. Using 8terminations, it can be configured. There are 1 terminations on the device. As a result, it is packaged in the way of a Tape & Reel (TR). Circuit components are connected by 8pins. Using [0], it can be mounted. With its 100ELseries designation, it can be used for a range of applications. It is assumed that the logic type is [0]. Setting the operating temperature to -40°C~85°C is recommended. Using a Surface Mountmounting type, it is mounted. When the supply voltage is set to [0], it is able to operate with greater reliability. It should be noted that there are more related parts under the 100EL33base part number. It is configured with 1 data/clock inputs.
SY100EL33LZG-TR Features
Embedded in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
SY100EL33LZG-TR Applications
There are a lot of Microchip Technology SY100EL33LZG-TR Counters & Dividers applications.
  • MULTIPLICATION
  • TRUE RMS-TO-DC CONVERSION
  • counting/frequency sy nthesizers-BCD output
  • Signal gating
  • Time-delay circuits
  • Fixed and programmable divide-by-10,9,8,7,6,5,4,3,2 counters
  • Divide-by"N" counters/frequency synthesizers
  • Decade counter/decimal decode display (CD4017B)
  • Timers
  • VHF, UHF, FM, AM, etc.
Step5Bar-code shipping tag
SY100EL33LZG-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    100EL
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Technology
    ECL
  • Voltage - Supply
    3.3V~5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    100EL33
  • Number of Elements
    1
  • Nominal Supply Current
    27mA
  • Propagation Delay
    770 ps
  • Turn On Delay Time
    770 ps
  • Reset
    Asynchronous
  • Max Input Voltage
    -3.8V
  • Direction
    Up
  • Logic Type
    Divide-by-4
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Trigger Type
    Positive, Negative
  • Count Rate
    4.2GHz
  • Number of Data/Clock Inputs
  • Length
    4.93mm
  • Width
    3.94mm