  • SY100EP33VKI
SY100EP33VKI
advertisement
Manufacturer No:
SY100EP33VKI
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-SY100EP33VKI
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
SY100EP33VKI
Description:
1 Element Counters & Dividers 100EP Series 100EP33 Positive, Negative 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
SY100EP33VKI Overview
This is a device supplied in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. A wire connects the 1elements. In this case, it is packaged as Bulk. Due to its membership in the 100EPseries, it is suitable for a variety of applications. The logic type of Divide-by-4 is adopted. -40°C~85°Cshould be set as the operating temperature. This device is mounted in the Surface Mountposition. As long as the supply voltage is set to [0], the device can operate with a greater degree of reliability. The array consists of elements storing 1bits each. Further related parts can be found under its base part number 100EP33.
SY100EP33VKI Features
Embedded in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 bits per element
SY100EP33VKI Applications
There are a lot of Microchip Technology SY100EP33VKI Counters & Dividers applications.
  • Frequency dividing circuits
  • Counter control/timers
  • Digital multiplexing and demultiplexing
  • TRUE RMS-TO-DC CONVERSION
  • Dual Up Counters
  • Fixed or Programmable Frequency Division
  • ANALOG SIGNAL PROCESSING
  • MULTIPLICATION
  • Frequency division
  • Up Counters
Step5Bar-code shipping tag
SY100EP33VKI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    8-MSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    100EP
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3.3V~5V
  • Base Part Number
    100EP33
  • Number of Elements
    1
  • Reset
    Asynchronous
  • Logic Type
    Divide-by-4
  • Number of Bits per Element
    1
  • Trigger Type
    Positive, Negative
  • Count Rate
    4GHz