  • SXR151M050ST
SXR151M050ST
advertisement
Manufacturer No:
SXR151M050ST
HK JDW NO:
192-SXR151M050ST
Datasheet:
SXR151M050ST
Description:
SXR 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 395.6mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SXR151M050ST
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    880mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.075mA
  • Ripple Current
    395.6mA
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    395.6mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    860mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm
  • Length
    20mm