  • SXR122M050ST
SXR122M050ST
advertisement
Manufacturer No:
SXR122M050ST
HK JDW NO:
192-SXR122M050ST
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SXR122M050ST
Description:
SXR 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 933.8mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SXR122M050ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Leakage Current
    0.6mA
  • Ripple Current
    933.8mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    933.8mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.03A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    1.417 36.00mm
  • Length
    36mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SXR
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    110mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C