  • SX28AC/SS
SX28AC/SS
advertisement
Manufacturer No:
SX28AC/SS
Manufacturer:
Parallax Inc.
HK JDW NO:
588-SX28AC/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
SX28AC/SS
Description:
3KB 2K x 12 FLASH 8-Bit Microcontroller SX Series 28 Pin 75MHz 5V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 1715
Step5Bar-code shipping tag
SX28AC/SS
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES 50 MHZ AT 3 V SUPPLY AND TEMP -40 TO 85
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    75MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    3kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    20
  • RAM Size
    136 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, I2C BUS
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3KB 2K x 12
  • Access Time
    50 μs
  • Data Bus Width
    8b
  • Density
    15.6 kb
  • Core Architecture
    RISC
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • Communication Protocol
    I2C
  • Length
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA