  • P8X32A-D40
P8X32A-D40
advertisement
Manufacturer No:
P8X32A-D40
Manufacturer:
Parallax Inc.
HK JDW NO:
588-P8X32A-D40
Package:
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
P8X32A-D40
Description:
32KB 32K x 8 ROM 32-Bit Microcontroller Propeller™ Series 40 Pin 80MHz 40-DIP (0.600, 15.24mm)
Quantity:
In Stock : 957
Step5Bar-code shipping tag
P8X32A-D40
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Number of Pins
    40
  • Supplier Device Package
    40-DIP
  • Weight
    6.168856g
  • Manufacturer Package Identifier
    P8X32A-D40
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Propeller™
  • Published
    2006
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Frequency
    80MHz
  • Interface
    USB
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    32
  • Speed
    80MHz
  • RAM Size
    32K x 8
  • Memory Type
    EEPROM, ROM
  • Number of Bits
    32
  • Program Memory Type
    ROM
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Access Time
    80 μs
  • Data Bus Width
    32b
  • Address Bus Width
    32b
  • Core Architecture
    RISC
  • Max Frequency
    80MHz
  • Number of Programmable I/O
  • Height
    3.81mm
  • Length
    52.32mm
  • Width
    13.72mm