  • STS2300PC
STS2300PC
advertisement
Manufacturer No:
STS2300PC
HK JDW NO:
791-STS2300PC
Package:
Datasheet:
STS2300PC
Description:
SWITCH SLIDE DP3T 300MA 125V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STS2300PC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to STS2300PC.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Silver
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Actuator Material
    Polyoxymethylene (Acetal) (POM)
  • Operating Temperature
    -10°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    STS
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Current Rating (Amps)
    300mA AC
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    DP3T
  • Switch Function
    On-On-On
  • Mechanical Life
    10,000 Cycles
  • Operating Force
    250gf
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Switch Travel
    2.50mm
  • Actuator Length
    4.00mm