  • STPSC20H12DY
STPSC20H12DY
advertisement
Manufacturer No:
STPSC20H12DY
HK JDW NO:
761-STPSC20H12DY
Datasheet:
STPSC20H12DY
Step5Bar-code shipping tag
STPSC20H12DY
    TO-220-2
  • Surface Mount
    NO
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, ECOPACK®2
    2
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Base Part Number
    STPSC20
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    120μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 20A
  • Forward Current
    38A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~175°C
  • Output Current-Max
    20A
  • Application
    POWER
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    0ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    1200V
  • Capacitance @ Vr, F
    1650pF @ 0V 1MHz
  • Reverse Current-Max
    120μA
  • Reverse Test Voltage
    1200V