  • STGWT20H60DF
STGWT20H60DF
advertisement
Manufacturer No:
STGWT20H60DF
HK JDW NO:
761-STGWT20H60DF
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
STGWT20H60DF
Step5Bar-code shipping tag
STGWT20H60DF
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Package / Case
    TO-3P-3, SC-65-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    167W
  • Base Part Number
    STGWT20
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    167W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    40A
  • Reverse Recovery Time
    90ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2V
  • Test Condition
    400V, 20A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 20A
  • Gate Charge
    115nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    80A
  • Td (on/off) @ 25°C
    42.5ns/177ns
  • Switching Energy
    209μJ (on), 261μJ (off)
  • Height
    20.1mm
  • Length
    15.8mm
  • Width
    5mm