  • IKD15N60RAATMA1
IKD15N60RAATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IKD15N60RAATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IKD15N60RAATMA1
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
IKD15N60RAATMA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IKD15N60RAATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Base Part Number
    *KD15N60
  • Element Configuration
    Single
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    250W
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    30A
  • Reverse Recovery Time
    110 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Test Condition
    400V, 15A, 15 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 15A
  • IGBT Type
    Trench
  • Gate Charge
    90nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    45A
  • Td (on/off) @ 25°C
    16ns/183ns
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    TrenchStop®
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    250W