  • STGW60V60DF
STGW60V60DF
advertisement
Manufacturer No:
STGW60V60DF
HK JDW NO:
761-STGW60V60DF
Package:
TO-247-3
Datasheet:
STGW60V60DF
Description:
IGBT 600V 80A 375W TO247
Step5Bar-code shipping tag
STGW60V60DF
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    375W
  • Base Part Number
    STGW60
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    375W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    80A
  • Reverse Recovery Time
    74ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.35V
  • Test Condition
    400V, 60A, 4.7 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 60A
  • Gate Charge
    334nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    240A
  • Td (on/off) @ 25°C
    60ns/208ns
  • Switching Energy
    750μJ (on), 550μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Height
    20.15mm
  • Length
    15.75mm
  • Width
    5.15mm