  • STGB10NC60KDT4
STGB10NC60KDT4
advertisement
Manufacturer No:
STGB10NC60KDT4
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STGB10NC60KDT4
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
STGB10NC60KDT4
Purchasing and Inquiry
STGB10NC60KDT4 Descritpion
STGB10NC60KDT4 Features
Advanced switching performance
Low on-state behavior
Excellent trade-off
Low on-state voltage drop
Available in the D2PAK package
STGB10NC60KDT4 Applications
High-frequency motor controls
Resonant or soft-switching applications
Motor drives
Step5Bar-code shipping tag
STGB10NC60KDT4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    2.240009g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PowerMESH™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    65W
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Current Rating
    10A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    STGB10
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    60W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    17 ns
  • Power - Max
    65W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Rise Time
    6ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    72 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    20A
  • Reverse Recovery Time
    22 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    10A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.5V
  • Max Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    23 ns
  • Test Condition
    390V, 5A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 5A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    242 ns
  • Gate Charge
    19nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    30A
  • Td (on/off) @ 25°C
    17ns/72ns
  • Switching Energy
    55μJ (on), 85μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    7V
  • Height
    4.6mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    9.35mm