  • STGW60H65DFB
STGW60H65DFB
advertisement
Manufacturer No:
STGW60H65DFB
HK JDW NO:
761-STGW60H65DFB
Package:
TO-247-3
Datasheet:
STGW60H65DFB
Description:
IGBT 650V 80A 375W TO-247
Step5Bar-code shipping tag
STGW60H65DFB
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    38.000013g
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    375W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STGW60
  • Power - Max
    375W
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    650V
  • Max Collector Current
    80A
  • Reverse Recovery Time
    60 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.6V
  • Test Condition
    400V, 60A, 5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 60A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    306nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    240A
  • Td (on/off) @ 25°C
    51ns/160ns
  • Switching Energy
    1.09mJ (on), 626μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Height
    20.15mm
  • Length
    15.75mm
  • Width
    5.15mm