  • STGP12NB60HD
STGP12NB60HD
advertisement
Manufacturer No:
STGP12NB60HD
HK JDW NO:
761-STGP12NB60HD
Package:
TO-220-3
Datasheet:
STGP12NB60HD
Step5Bar-code shipping tag
STGP12NB60HD
    Select All
  • Current Rating
    18A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STGP12
  • Pin Count
    3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    100W
  • Power - Max
    125W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.8V
  • Max Collector Current
    30A
  • Reverse Recovery Time
    80 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    18A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2V
  • Turn On Time
    51 ns
  • Test Condition
    480V, 12A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.8V @ 15V, 12A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    295 ns
  • Gate Charge
    68nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    60A
  • Td (on/off) @ 25°C
    5ns/91ns
  • Switching Energy
    210μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PowerMESH™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    125W