  • SGM2N60UFTF
SGM2N60UFTF
advertisement
Manufacturer No:
SGM2N60UFTF
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SGM2N60UFTF
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
SGM2N60UFTF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SGM2N60UFTF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Supplier Device Package
    SOT-223-4
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    2.1W
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    2.4A
  • Test Condition
    300V, 1.2A, 200Ohm, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.6V @ 15V, 1.2A
  • Gate Charge
    9nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    10A
  • Td (on/off) @ 25°C