  • IKQ40N120CT2XKSA1
IKQ40N120CT2XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IKQ40N120CT2XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IKQ40N120CT2XKSA1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IKQ40N120CT2XKSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IKQ40N120CT2XKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    500W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    80A
  • Turn On Time
    74 ns
  • Test Condition
    600V, 40A, 12 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.15V @ 15V, 40A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    530 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    190nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    160A
  • Td (on/off) @ 25°C