  • STGP10NB60S
STGP10NB60S
advertisement
Manufacturer No:
STGP10NB60S
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STGP10NB60S
Package:
TO-220-3
Datasheet:
STGP10NB60S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STGP10NB60S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    80W
  • Current Rating
    10A
  • Base Part Number
    STGP10
  • Pin Count
    3
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    80W
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    7 μs
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    29A
  • Continuous Drain Current (ID)
    10A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.7V
  • Turn On Time
    1160 ns
  • Test Condition
    480V, 10A, 1k Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.75V @ 15V, 10A
  • Continuous Collector Current
    10A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    3100 ns
  • Gate Charge
    33nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    80A
  • Td (on/off) @ 25°C
    700ns/1.2μs
  • Switching Energy
    600μJ (on), 5mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V
  • Height
    9.15mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    4.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.000006g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ