  • ST78C36ACJ44-F
ST78C36ACJ44-F
advertisement
Manufacturer No:
ST78C36ACJ44-F
Manufacturer:
Exar Corporation
HK JDW NO:
3417-ST78C36ACJ44-F
Package:
LCC
Datasheet:
Description:
5V V 4.57mm mm 16.5862mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 16.5862mm mm 8 CMOS 44 260 44
Purchasing and Inquiry
ST78C36ACJ44-F Overview
In the LCC package, you can get the product at a low cost.The type uPs/uCs/Peripheral ICs of this circuit is PARALLEL IO PORT, PRINTER INTERFACE.The configuration of this device includes 44 terminations.The supply voltage of 5V is provided for its operation.An IC with 44 pins is what this device is.There are a number of similarities between this piece and most of the other pieces in the subcategory Parallel IO Port.To ensure long-term operation, the operating temperature should not exceed 0°C.UART is recommended that the operating temperature does not exceed 70°C to ensure long-term, normal performance.A mounting method of Surface Mount is used.With power supplies of 5V, electronic designers can use it reliably and efficiently.To ensure its high efficiency, a voltage of 5V is provided as the supply voltage.Universal asynchronous receiver-transmitter is possible to transfer data using 8 I/Os.7mA is an acceptable maximum supply current.
ST78C36ACJ44-F Features
Power supplies of 5V
Operating supply voltage of 5V
8 I/Os
ST78C36ACJ44-F Applications
There are a lot of Exar Corporation ST78C36ACJ44-F UARTs applications.
  • Point-of- Sale Terminals
  • Portable Applications
  • Factory automation and process control
  • Portable Appliances
  • Telecommunication Network Routers
  • GPS Systems
  • Universal PCI Bus Add-in Card
  • Infrared Transceivers
  • Point-of-Sale Systems
  • Handheld Terminal
Step5Bar-code shipping tag
ST78C36ACJ44-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LCC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Parallel IO Port
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    44
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J44
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of I/O
    8
  • Number of Ports
    1
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    PARALLEL IO PORT, PRINTER INTERFACE
  • Supply Current-Max
    7mA
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    16.5862mm
  • Width
    16.5862mm