  • ST16C654CJ68TR-F
ST16C654CJ68TR-F
advertisement
Manufacturer No:
ST16C654CJ68TR-F
HK JDW NO:
3417-ST16C654CJ68TR-F
Package:
PLCC
Datasheet:
ST16C654CJ68TR-F
Description:
Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Purchasing and Inquiry
ST16C654CJ68TR-F Overview
There is a cost-effective PLCC package available for this product.The transmission of data takes place over 4 channels.As for packaging, Tape & Reel (TR) is chosen.In order to ensure the normal functioning of the system for long periods of time, the operating temperature should not exceed 0°C.To ensure long-term operation, the operating temperature should not exceed 70°C.A device's configuration is based on its 68 pins.A mounting method of Surface Mount is used.Maintaining a voltage below 5.5V will ensure reliability.By maintaining the supply voltage above 2.97V, reliability can be assured.Its high-efficiency operation depends on a supply voltage of 5V.
ST16C654CJ68TR-F Features
Operating supply voltage of 5V
ST16C654CJ68TR-F Applications
There are a lot of Exar Corporation ST16C654CJ68TR-F UARTs applications.
  • Personal Digital Assistants
  • DTE for Modem Communication Systems
  • Portable Applications
  • Cellular data devices
  • Cellular Phones DataPort
  • Multimedia Systems
  • Infrared Transceivers
  • Communications equipment
  • GPS Systems
  • Cellular Data
Step5Bar-code shipping tag
ST16C654CJ68TR-F
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    68
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Channels
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.97V
  • Nominal Supply Current
    6mA