  • ST16C554DIQ64TR-F
ST16C554DIQ64TR-F
advertisement
Manufacturer No:
ST16C554DIQ64TR-F
Manufacturer:
MaxLinear, Inc.
HK JDW NO:
493-ST16C554DIQ64TR-F
Package:
64-LQFP
Datasheet:
ST16C554DIQ64TR-F
Description:
5V V 1.6mm mm 10mm mm 85°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 10mm mm CMOS 64
Purchasing and Inquiry
ST16C554DIQ64TR-F Overview
There is a cost-effective 64-LQFP package available for this product.The transmission of information is carried out through 4, QUART channels.When UART comes to packaging, Tape & Reel (TR) is adopted as the packaging method.The type uPs/uCs/Peripheral ICs is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.In its configuration, 64 terminations are used.In order for it to operate, a voltage of 5V must be provided.At present, this electronic part is in the state of Active.There are 4 serial I/Os available for communication of data.Surface Mount is the method for mounting it.In order for it to operate, a voltage of 2.97V~5.5V must be applied.IC clock frequency is set to 24MHz.The object possesses some characteristics that are similar to Internal Oscillator, Timer/Counter.Maximum operating temperature is 85°C.In addition, it has the capability of performing ALSO OPERATES AT 2.97 V MINIMUM SUPPLY.The device can operate at a temperature of -40°C.
ST16C554DIQ64TR-F Features
4 serial I/Os
Clock frequency of 24MHz
ALSO OPERATES AT 2.97 V MINIMUM SUPPLY
ST16C554DIQ64TR-F Applications
There are a lot of MaxLinear, Inc. ST16C554DIQ64TR-F UARTs applications.
  • GPS Devices
  • Point-of-Sale Systems
  • Portable Applications
  • Communications equipment
  • Personal Digital Assistants Modules
  • Telecommunication Network Routers
  • Infrared Transceivers
  • Personal Digital Assistants
  • Handheld Computers
  • Factory automation and process control
Step5Bar-code shipping tag
ST16C554DIQ64TR-F
    Select All
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    4, QUART
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    24MHz
  • Address Bus Width
    3
  • Protocol
    RS232
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • External Data Bus Width
    8
  • Data Rate (Max)
    1.5Mbps
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Data Transfer Rate-Max
    0.1875 MBps
  • FIFO's
    16 Byte
  • With Modem Control
    Yes
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Internal Oscillator, Timer/Counter
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.97V~5.5V