  • ST16C452IJ68-F
ST16C452IJ68-F
advertisement
Manufacturer No:
ST16C452IJ68-F
Manufacturer:
Exar Corporation
HK JDW NO:
3417-ST16C452IJ68-F
Package:
PLCC
Datasheet:
ST16C452IJ68-F
Description:
5V V 5.08mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) CMOS 68 260 68
Purchasing and Inquiry
ST16C452IJ68-F Overview
The PLCC package is the most cost-effective.The transmission of information is carried out through 2 channels.Its uPs/uCs/Peripheral ICs use SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.A configuration of 68 terminations is used.This device is powered by a voltage of 5V.There are 2 serial I/Os available for communication of data.An 68-pin integrated circuit is what this particular device is.Various similarities make it an appropriate candidate for inclusion in the subcategory of Serial IO/Communication Controllers.Ideally, the operating temperature should not exceed -40°C in order to ensure long-term performance.The operating temperature should be in excess of 85°C to ensure the normal work for a long time.In its configuration, it is designed around the 68 pins.A mounting method of Surface Mount is used.By keeping the supply voltage below 5.5V, reliability can be guaranteed.When the voltage of the supply exceeds 2.97V, the system will be more reliable.UART is reliable and efficient for electronic designers to use when power supplies of 3.3/5V are provided.
ST16C452IJ68-F Features
2 serial I/Os
Power supplies of 3.3/5V
ST16C452IJ68-F Applications
There are a lot of Exar Corporation ST16C452IJ68-F UARTs applications.
  • Point-of- Sale Terminals
  • Serial to Parallel/Parallel to Serial Converter
  • Universal PCI Bus Add-in Card
  • DTE for Modem Communication Systems
  • Personal Digital Assistants Modules
  • Personal Digital Assistants
  • Cellular Phones DataPort
  • Factory Automation
  • Cellular Data
  • Domestic Applications
Step5Bar-code shipping tag
ST16C452IJ68-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    68
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    68
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.97V
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Data Rate
    1.5 Mbps
  • Address Bus Width
    3
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • External Data Bus Width
    8
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Data Transfer Rate-Max
    0.1875 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • Data Encoding/Decoding Method
    NRZ
  • Height Seated (Max)
    5.08mm