  • ST16C450IJ44-F
ST16C450IJ44-F
advertisement
Manufacturer No:
ST16C450IJ44-F
HK JDW NO:
3417-ST16C450IJ44-F
Description:
5V V 4.57mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) CMOS 44 260 44
Purchasing and Inquiry
ST16C450IJ44-F Overview
The package PLCC offers the best value.Transmissions are made using 1 channels.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used for the uPs, uCs, and peripheral ICs on the board.There are 44 terminations used in its configuration.For its operation, a voltage of 5V is provided as the supply voltage.Data communication is handled by 1 serial I/Os.An 44-pin integrated circuit is what this particular device is.This IC measures its clock frequency at 24MHz.A series of similarities lead us to include it in the subcategory of Serial IO/Communication Controllers.UART is recommended that the operating temperature does not exceed -40°C to ensure long-term, normal performance.To ensure long-term operation, the operating temperature should not exceed 85°C.In its configuration, it is designed around the 44 pins.The mount is done using Surface Mount.Maintaining a voltage below 5.5V will ensure reliability.Supply voltages above 2.97V can ensure reliability.To ensure high efficiency, it operates at 5V supply voltage.
ST16C450IJ44-F Features
1 serial I/Os
Clock frequency of 24MHz
Operating supply voltage of 5V
ST16C450IJ44-F Applications
There are a lot of Exar Corporation ST16C450IJ44-F UARTs applications.
  • Ethernet Network to Serial Ports
  • Multimedia Systems
  • Telecommunication Network Routers
  • Router C ontrol
  • GPS Devices
  • Gaming Terminals
  • Factory automation and process control
  • Multi serial ports RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Battery Operated Electronics
  • Communications equipment
Step5Bar-code shipping tag
ST16C450IJ44-F
    44
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.97V
  • Nominal Supply Current
    3mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    24MHz
  • Data Rate
    1.5 Mbps
  • Address Bus Width
    3
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • External Data Bus Width
    8
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • Data Encoding/Decoding Method
    NRZ
  • Height Seated (Max)
    4.57mm