  • ST16C450CJ44-F
ST16C450CJ44-F
advertisement
Manufacturer No:
ST16C450CJ44-F
HK JDW NO:
3417-ST16C450CJ44-F
Description:
5V V 16.66mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 16.66mm mm CMOS 44 260 44
Purchasing and Inquiry
ST16C450CJ44-F Overview
In the PLCC package, you can get the product at a low cost.Transmissions are made using 1 channels.As its uP/uC/Peripheral ICs type, SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used.There are 44 terminations used in its configuration.This device is powered by a voltage of 5V.As a means of communicating data, there are 1 serial I/Os available.This device is an integrated circuit with 44 pins.A frequency of 24MHz is measured for this IC.Various similarities make it an appropriate candidate for inclusion in the subcategory of Serial IO/Communication Controllers.UART is recommended that the operating temperature does not exceed 0°C to ensure long-term, normal performance.In order to ensure the normal functioning of the system for long periods of time, the operating temperature should not exceed 70°C.The configuration of this device is based on the 44 pins.Using Surface Mount, it is mounted.When the supply voltage is kept below 5.5V, reliability can be assured.When the voltage of the supply exceeds 2.97V, the system will be more reliable.Providing 3.3/5V power supplies is reliable and efficient for electronic designers.
ST16C450CJ44-F Features
1 serial I/Os
Clock frequency of 24MHz
Power supplies of 3.3/5V
ST16C450CJ44-F Applications
There are a lot of Exar Corporation ST16C450CJ44-F UARTs applications.
  • Cellular Phones DataPort
  • Telecommunication Network Routers
  • Multimedia Systems
  • Wireless Infrared Data Communications Systems
  • Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
  • Handheld Computers
  • Factory Automation and Process Controls
  • Domestic Applications
  • Personal Digital Assistants Modules
  • Portable and battery operated devices
Step5Bar-code shipping tag
ST16C450CJ44-F
    44
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.97V
  • Nominal Supply Current
    3mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    24MHz
  • Data Rate
    1.5 Mbps
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • Data Encoding/Decoding Method
    NRZ
  • Height
    4.57mm
  • Length
    16.66mm
  • Width
    16.66mm