  • ST16C2550CJ44-F
ST16C2550CJ44-F
advertisement
Manufacturer No:
ST16C2550CJ44-F
HK JDW NO:
3417-ST16C2550CJ44-F
Package:
PLCC
Datasheet:
Description:
5V V 16.66mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 16.66mm mm CMOS 44 260 44
Purchasing and Inquiry
ST16C2550CJ44-F Overview
There is a cost-effective PLCC package available for this product.Transmission is carried out over 2 channels.SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used as its uPs/uCs/Peripheral ICs type.In its configuration, 44 terminations are used.In order to operate it, a supply voltage of 5V is required.As a means of transferring data, there are 2 serial I/Os.This electronic device is a type of 44-pin IC.Its clock frequency is measured at 64MHz.UART is included under the subcategory of Serial IO/Communication Controllers as a result of a series of similarUARTies between UART and other similar entUARTies.UART is important that the operating temperature does not exceed 0°C in order for the machine to perform normally for a long time.The operating temperature should be in excess of 70°C to ensure the normal work for a long time.Initially, it will be configured with 44 pins.The device is mounted in accordance with Surface Mount.UART is possible to ensure reliabilUARTy when the supply voltage is kept below 5.5V.Having a voltage higher than 2.97V can ensure reliability.UART is reliable and efficient for electronic designers to use when power supplies of 3/5V are provided.Further to this, it has also been demonstrated to be able to perform ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY.A supply current of 3mA is appropriate for specific applications.With a memory size of 16B, various information is stored.
ST16C2550CJ44-F Features
2 serial I/Os
Clock frequency of 64MHz
Power supplies of 3/5V
ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
ST16C2550CJ44-F Applications
There are a lot of Exar Corporation ST16C2550CJ44-F UARTs applications.
  • GPS Systems
  • Factory Automation
  • Cellular Phones DataPort
  • Cellular data devices
  • DTE for Modem Communication Systems
  • Router C ontrol
  • Multi serial ports RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Domestic Applications
  • Factory Automation and Process Controls
  • Network Management
Step5Bar-code shipping tag
ST16C2550CJ44-F
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    44
  • Weight
    2.386605g
  • Number of Terminations
    44
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    J BEND
  • Supply Voltage
    5V
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of Channels
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.97V
  • Memory Size
    16B
  • Operating Supply Current
    3mA
  • Nominal Supply Current
    3mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    64MHz
  • Data Rate
    4 Mbps
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Data Transfer Rate-Max
    0.5 MBps
    NRZ
  • Height
    3.68mm
  • Length
    16.66mm
  • Width
    16.66mm