  • ST16C2450IJ44-F
ST16C2450IJ44-F
advertisement
Manufacturer No:
ST16C2450IJ44-F
HK JDW NO:
3417-ST16C2450IJ44-F
Package:
PLCC
Datasheet:
Description:
5V V 4.57mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) CMOS 44 260 44
Purchasing and Inquiry
ST16C2450IJ44-F Overview
In order to make it more cost-effective, this product is also available in a package of PLCC.The transmission of data takes place over 2 channels.There is an uPs/uCs/Peripheral ICs type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL which is used for it.44 terminations are used as parts of its configuration.To operate it, 5V is provided as the supply voltage.There are 2 serial I/Os working as a way for data communication.An IC with 44 pins is what this device is.Considering its similarities, it belongs to the Serial IO/Communication Controllers subcategory.UART is important that the operating temperature does not exceed -40°C in order for the machine to perform normally for a long time.To ensure long-term operation, the operating temperature should not exceed 85°C.44 pins are designed to form the basis of its configuration.The mounting method is Surface Mount.When the supply voltage is kept below 5.5V, reliability can be assured.UART is important to keep the supply voltage above 2.97V in order to ensure reliabilUARTy.In order to achieve high efficiency, it is provided with the supply voltage of 5V.
ST16C2450IJ44-F Features
2 serial I/Os
Operating supply voltage of 5V
ST16C2450IJ44-F Applications
There are a lot of Exar Corporation ST16C2450IJ44-F UARTs applications.
  • Factory Automation and Process Controls
  • Ethernet Network Routers
  • Wireless Infrared Data Communications Systems
  • Handheld Terminal
  • Personal Digital Assistants
  • Domestic Applications
  • Point-of-Sale Systems
  • Factory automation and process control
  • Battery Operated Instruments
  • Router C ontrol
Step5Bar-code shipping tag
ST16C2450IJ44-F
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    44
  • Number of Terminations
    44
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    J BEND
  • Supply Voltage
    5V
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.97V
  • Nominal Supply Current
    3mA
  • Data Rate
    1.5 Mbps
  • Address Bus Width
    3
    NO
  • External Data Bus Width
    8
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Data Transfer Rate-Max
    0.1875 MBps
    NRZ
  • Height Seated (Max)
    4.57mm