  • SST89E52RC-33-C-NJE
SST89E52RC-33-C-NJE
advertisement
Manufacturer No:
SST89E52RC-33-C-NJE
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-SST89E52RC-33-C-NJE
Package:
LCC
Datasheet:
Description:
Microcontroller 44 Pin 33MHz 5V LCC
Quantity:
In Stock : 5464
Step5Bar-code shipping tag
SST89E52RC-33-C-NJE
  • Package / Case
    LCC
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    44
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    33MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    EBI/EMI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Memory Size
    8kB
  • Power Dissipation-Max
    1.5W
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    32
  • RAM Size
    512B
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    POR, WDT
  • Bit Size
    8
  • Frequency (Max)
    33MHz
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    16
  • Core Architecture
    8051
  • Number of Programmable I/O
    32
  • Height Seated (Max)
    4.572mm