  • SRU3028-100M
SRU3028-100M
advertisement
Manufacturer No:
SRU3028-100M
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SRU3028-100M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRU3028-100M
Description:
FIXED IND 10UH 720MA 160 MOHM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRU3028-100M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Weight
    47.995743mg
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    SRU3028
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.130W 3.50mmx3.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    720mA
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    3.5mm
  • Current Rating
    720mA
  • Base Part Number
    SRU3028
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    160mOhm
  • Max DC Current
    720mA
  • Frequency - Self Resonant
    35MHz
  • Q @ Freq
    20 @ 7.96MHz
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    860mA
  • DC Current
    720mA
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    3.302mm