  • SRR6603-151M
SRR6603-151M
advertisement
Manufacturer No:
SRR6603-151M
Manufacturer:
Bourns, Inc.
HK JDW NO:
103-SRR6603-151M
Package:
6603
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRR6603-151M
  • Package / Case
    6603
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Inductance
    150 μH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • Max DC Current
    260mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    590mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    150 µH
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 0.1 MHZ
  • Self Resonant Frequency
    9MHz
  • Height
    3mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    4.4mm