  • SRR6040A-3R0Y
SRR6040A-3R0Y
advertisement
Manufacturer No:
SRR6040A-3R0Y
HK JDW NO:
103-SRR6040A-3R0Y
Package:
Nonstandard, Corner Terminals
Datasheet:
SRR6040A-3R0Y
Description:
BOURNS SRR6040A-3R0YSurface Mount Power Inductor, AEC-Q200 SRR6040A Series, 3 H,30%, Shielded, 0.021 ohm, 3.5 A
Step5Bar-code shipping tag
SRR6040A-3R0Y
  • Package / Case
    Nonstandard, Corner Terminals
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2014
  • Series
    SRR6040A
  • Size / Dimension
    0.264Lx0.264W 6.70mmx6.70mm
  • Tolerance
    ±30%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    21mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed , 13 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    3.5A
  • Inductance
    3μH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    21mOhm Max
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    3.33A
  • Case/Size Code
    2626
  • Inductance Tolerance
    30%
  • RMS Current (Irms)
    3.5A
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm