  • SRR1260-561K
SRR1260-561K
advertisement
Manufacturer No:
SRR1260-561K
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SRR1260-561K
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRR1260-561K
Description:
Inductor Power Shielded Wirewound 560uH 10% 1KHz 22Q-Factor Ferrite 880mA 1Ohm DCR T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRR1260-561K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Steel
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • Series
    SRR1260
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    1Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    12.8mm
  • Current Rating
    880mA
  • Frequency
    2.4MHz
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    560μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    1Ohm Max
  • Max DC Current
    880mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    22 @ 796kHz
  • Current - Saturation
    800mA
  • Q Factor
    22
  • Case/Size Code
    4949
  • DC Current
    880mA
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm