  • SRR1003-560M
SRR1003-560M
advertisement
Manufacturer No:
SRR1003-560M
HK JDW NO:
103-SRR1003-560M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRR1003-560M
Step5Bar-code shipping tag
SRR1003-560M
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2011
  • Series
    SRR1003
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.406W 12.70mmx10.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    10.5mm
  • Current Rating
    520mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    56μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    680mOhm Max
  • Max DC Current
    520mA
  • Frequency - Self Resonant
    13MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    15 @ 2.52MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    15
  • Current - Saturation
    1.3A
  • Case/Size Code
    5041
  • DC Current
    520mA
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 2.52 MHZ
  • Height
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm