  • SRP1238A-1R8M
SRP1238A-1R8M
advertisement
Manufacturer No:
SRP1238A-1R8M
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SRP1238A-1R8M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRP1238A-1R8M
Description:
BOURNS SRP1238A-1R8MSurface Mount Power Inductor, AEC-Q200 SRP1238A Series, 1.8 H,20%, Shielded, 7000 ohm, 17 A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRP1238A-1R8M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size / Dimension
    0.531Lx0.492W 13.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed , 13 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    12.5mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    17A
  • Inductance
    1.8μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    7mOhm Max
  • Max DC Current
    17A
  • Frequency - Self Resonant
    27MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    20 @ 100kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Current - Saturation
    30A
  • Case/Size Code
    5350
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    17A
  • Height
    3.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.138 3.50mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Carbonyl Powder
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C