  • SRN5040TA-6R8M
SRN5040TA-6R8M
advertisement
Manufacturer No:
SRN5040TA-6R8M
HK JDW NO:
103-SRN5040TA-6R8M
Datasheet:
SRN5040TA-6R8M
Description:
Ind Power Wirewound 6.8uH 20% Ferrite Core T/R
Step5Bar-code shipping tag
SRN5040TA-6R8M
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SRN5040TA
  • Size / Dimension
    0.195Lx0.195W 4.95mmx4.95mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Current Rating (Amps)
    2.5A
  • Shielding
    Semi-Shielded
  • Inductance
    6.8μH
  • DC Resistance (DCR)
    43mOhm
  • Frequency - Self Resonant
    32MHz
  • Q @ Freq
    15 @ 100kHz
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    3.3A
  • Height Seated (Max)
    0.161 4.10mm