  • SRN3010-1R5Y
SRN3010-1R5Y
advertisement
Manufacturer No:
SRN3010-1R5Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SRN3010-1R5Y
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRN3010-1R5Y
Description:
FIXED IND 1.5UH 2A 91 MOHM SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRN3010-1R5Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Resin
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2006
  • Series
    SRN3010
  • Size / Dimension
    0.118Lx0.118W 3.00mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    3.1mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    2A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    91mOhm Max
  • Max DC Current
    2A
  • Frequency - Self Resonant
    110MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    7 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    7
  • Current - Saturation
    1.65A
  • Inductance Tolerance
    30%
  • DC Current
    2A
  • RMS Current (Irms)
    2A
  • Height
    1mm
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm