  • SR152A8R2CAR
SR152A8R2CAR
advertisement
Manufacturer No:
SR152A8R2CAR
HK JDW NO:
66-SR152A8R2CAR
Datasheet:
SR152A8R2CAR
Description:
SkyCap® SR 8.2pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR152A8R2CAR
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • JESD-609 Code
    e3
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    8.2pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Size Code
    1510
  • Height
    3.81mm
  • Height Seated (Max)
    0.150 3.81mm
  • Thickness
    2.54mm