  • SN74V3650-10PEU
SN74V3650-10PEU
advertisement
Manufacturer No:
SN74V3650-10PEU
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-SN74V3650-10PEU
Package:
128-LQFP
Datasheet:
SN74V3650-10PEU
Description:
128 TerminationsFIFO memory IC74V Series 72K 2K x 366.5ns
Purchasing and Inquiry
SN74V3650-10PEU Overview
The 128-LQFP package contains FIFO memory chip.Tray case is used for packaging.It is possible to store data and applications on the FIFO chips as they have 72K 2K x 36 in their memory.It is recommended that the temperature be regulated to 0°C~70°C to ensure reliable operation.There is a mounting type of Surface Mount on the FIFO memory.A voltage supply of 3.15V~3.45V is needed to operate it.It is part of the 74V series of memory logics.A FIFO's maximum operating supply current of 40mA is available.With a supply voltage of 3.3V volts, high efficiency is possible.In FIFO means, there are 128 terminations.There is a FIFO memory IC's maximum supply voltage of 3.45V (Vsup).Keep the supply voltage (Vsup) above 3.15V for normal operation.
SN74V3650-10PEU Features
72K 2K x 36 memory size
74V series
SN74V3650-10PEU Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC SN74V3650-10PEU FIFOs Memory applications.
  • One assembly
  • Data communications
  • Test Equipment
  • A/D output buffers
  • Communications
  • Telecommunication
  • Networking
  • Consumer Systems
  • Video
  • HDD
Step5Bar-code shipping tag
SN74V3650-10PEU
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74V
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    128
  • Terminal Finish
    NOT SPECIFIED
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PQFP-G128
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.45V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.15V
  • Memory Size
    72K 2K x 36
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz
  • Organization
    2KX36
  • Memory Width
    36
  • Memory Density
    73728 bit
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Bus Directional
    Uni-Directional
  • FWFT Support
    Yes
  • Output Enable
  • Expansion Type
    Depth, Width
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm