  • SN74V263-10PZA
SN74V263-10PZA
advertisement
Manufacturer No:
SN74V263-10PZA
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-SN74V263-10PZA
Package:
80-LQFP
Datasheet:
SN74V263-10PZA
Description:
FIFO memory IC74V Series 144K 8K x 18 16K x 96.5ns
Purchasing and Inquiry
SN74V263-10PZA Overview
The 80-LQFP package contains FIFO memory chip.You'll find it packaged in the shape of a Tray .A memory of 144K 8K x 18 16K x 9 is available for storing applications and data on this FIFO chip.Reliable operation requires a temperature of 0°C~70°C .The mounting type of the FIFO memory is Surface Mount .Powered by a voltage of 3.15V~3.45V , it operates on a low supply voltage.This memory logic is part of the 74V series.A FIFO's maximum operating supply current of 35mA is available.
SN74V263-10PZA Features
144K 8K x 18 16K x 9 memory size
74V series
SN74V263-10PZA Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC SN74V263-10PZA FIFOs Memory applications.
  • Test site
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • Down-Hole Energy Drilling
  • Video
  • Controlled baseline
  • Video Processing
  • Portable Information Devices
  • Networking
  • Cameras
  • Signal processing
Step5Bar-code shipping tag
SN74V263-10PZA
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    80-LQFP
  • Supplier Device Package
    80-LQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    74V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    144K 8K x 18 16K x 9
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz