  • SN74V225-10PAG
SN74V225-10PAG
advertisement
Manufacturer No:
SN74V225-10PAG
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-SN74V225-10PAG
Package:
64-TQFP
Datasheet:
SN74V225-10PAG
Description:
FIFO memory IC74V Series 18K 1K x 186.5ns
Purchasing and Inquiry
SN74V225-10PAG Overview
You will find FIFO memory chip in the 64-TQFP package.The package comes in a case of Tray .The FIFO chips have a memory of 18K 1K x 18 that can be used to store applications and data.A temperature regulation of 0°C~70°C is crucial for reliable operation.It is mounted in the Surface Mount position.A voltage supply of 3V~3.6V is needed to operate it.A component in the 74V series, this is an memory logic.There is a FIFO's maximum operating supply current of 35mA .
SN74V225-10PAG Features
18K 1K x 18 memory size
74V series
SN74V225-10PAG Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC SN74V225-10PAG FIFOs Memory applications.
  • Event Recorder
  • Video Processing
  • Digital buffering
  • A/D output buffers
  • HDD
  • One assembly
  • Routers
  • Measurement Equipment
  • Extended product life cycle
  • Video time base correction
Step5Bar-code shipping tag
SN74V225-10PAG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    74V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    18K 1K x 18
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz