  • SN74S138AN
SN74S138AN
advertisement
Manufacturer No:
SN74S138AN
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74S138AN
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
SN74S138AN
Description:
16 Terminations4.75V~5.25V 16 Pin 74S138 Signal switch74S Series 8 Outputs1 Functions
Purchasing and Inquiry
SN74S138AN Overview
For the purpose of saving board space, digital switch is included in the 16-DIP (0.300, 7.62mm).Tube is the packaging method.digital switch ic uses the method of Through Hole for mounting.the multiplexers uses IC Decoder/Demultiplexer as the analog IC.When the operating temperature is kept at 0°C~70°C, turn signal switch will not be susceptible to external factors.The turn signal switch is designed for use with a 4.75V~5.25V supply voltage, which gives it a lot of flexibility.Multiplexers from the 74S series can be used in a wide range of applications.As parts of its basic configuration, 16 terminations are desgined.Its logic switch base part number is 74S138 which can also be used to find its logic switch related parts.The voltage supplied for multiplexer's system is 5V.multiplexer's systemThere are 16 component pins in this turn signal switch.Single is used as its supply type.There are 16 pins on it.Through Hole is the way it is mounted.The S family includes the logic switch.The multiplexer ic provides 8 bits.Normally, 5V is powered by a battery.There are 8 outputs designed to operate the turn signal switch.In electronic terms, the digital switch ic is classified as part number Decoder/Drivers.If the supply voltage is 5V, reliable performance of the multiplexers can be achieved.This multiplexer is equipped with 3 inputs and 3 outputs.To operate the digitalswitch normally, 1 circuits are formed.
SN74S138AN Features
Supplied in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 5V
Operating with the supply voltage of 5V
SN74S138AN Applications
  • Time division multiplexing system
  • Data-routing applications
  • Code converters
  • Audio transmission
  • GLAN
  • LVDS
  • Frequency multiplexing system
  • Relay
  • Arithmetic Logic Units
  • A robotic vehicle with the metal detector
Step5Bar-code shipping tag
SN74S138AN
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    951.693491mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74S
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Decoder/Demultiplexer
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Decoder/Drivers
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    74S138
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    8
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    1 x 3:8
  • Polarity
    Inverting, Non-Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Circuits
    1
  • Power Dissipation
    200mW
  • Number of Bits
    8
  • Propagation Delay
    12 ns
  • Turn On Delay Time
    12 ns
  • Family
    S
  • Logic Function
    Decoder, Demultiplexer
  • Number of Inputs
    3
  • Current - Output High, Low
    400μA 8mA
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    50MHz
  • Max I(ol)
    0.02 A
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    74mA
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Input Conditioning
    STANDARD
  • Height
    5.08mm
  • Length
    19.3mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness
    3.9mm