  • SN74LVCZ16240ADLR
SN74LVCZ16240ADLR
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVCZ16240ADLR
HK JDW NO:
815-SN74LVCZ16240ADLR
Package:
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
SN74LVCZ16240ADLR
Purchasing and Inquiry
SN74LVCZ16240ADLR Overview
Logical driver uses a neat 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package. Cut Tape (CT) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 2.7V~3.6V. Qualified to operate within -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 24mA 24mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 4 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74LVCZ series devices. 48 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 3.3V. This logical driver is a member of the LVC/LCX/Z family. 48 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 48 pins. Enhanced with 2 ports. You can search "74LVCZ16240" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under ENABLE LOW control technology. In quiescent state, the electronic part uses 100μA. It is generally sold in TAPE AND REEL package. To supply the device, a minimum voltage of 2.7V is a must. 16 bits are included within the electrical component. Wireless transceiver is able to output 3 lines.
SN74LVCZ16240ADLR Features
Bus Driver/Transceivers
SN74LVCZ16240ADLR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LVCZ16240ADLR Buffers & Transceivers applications.
  • Fiber distributed data interface (FDDI)
  • Optical sub-assembly (OSA)
  • Changeing the frequency from IF to RF
  • Low power, low voltage systems
  • Wireless network systems
  • Military satellite communications
  • Structural bonding
  • Notebook
  • Telecom and datacom networking applications
  • Remote controls
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVCZ16240ADLR
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74LVCZ16240
  • Pin Count
    48
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    4
  • Polarity
    Inverting
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
    16
  • Propagation Delay
    4.2 ns
  • Quiescent Current
    100μA
  • Turn On Delay Time
    4.5 ns
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Number of Output Lines
    3
  • Height Seated (Max)
    2.79mm
  • Length
    15.875mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    74LVCZ
  • Part Status
    Obsolete
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    3.3V