  • SN74LVCH16543AGQLR
SN74LVCH16543AGQLR
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVCH16543AGQLR
HK JDW NO:
815-SN74LVCH16543AGQLR
Package:
56-VFBGA
Purchasing and Inquiry
SN74LVCH16543AGQLR Overview
Logical driver uses a neat 56-VFBGA package. Cut Tape (CT) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Transceiver, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 1.65V~3.6V. Qualified to operate within -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 24mA 24mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 2 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74LVCH series devices. 56 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 1.8V. This electronic part belongs to the LVC/LCX/Z family of parts. 56 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 56 pins. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 8 bits for each element. You can search "74LVCH16543" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under INDEPENDENT CONTROL control technology. It is recommended to use a 3.3V power supply. It is generally sold in TAPE AND REEL package. To supply the device, a minimum voltage of 1.65V is a must. 16 bits are included within the electrical component. Logical driver features WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION to better serve the need.
SN74LVCH16543AGQLR Features
Bus Driver/Transceivers
WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION
SN74LVCH16543AGQLR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LVCH16543AGQLR Buffers & Transceivers applications.
  • WDM transmission
  • Tuner
  • Single to Multimode Fiber Conversion
  • Wireless security systems
  • Wireless modems
  • Home theater wiring-free
  • Desktop PC
  • Point-to-point networking
  • Broadcast application
  • Wireless HD Photography
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVCH16543AGQLR
  • Package / Case
    56-VFBGA
  • Number of Pins
    56
  • Weight
    58.796911mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    74LVCH
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    56
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74LVCH16543
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.65V
  • Number of Ports
  • Number of Bits
    16
  • Propagation Delay
    6.1 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    Inverting, Transceiver
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Transceiver, Non-Inverting
  • Number of Bits per Element
    8
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    5.4 ns
  • Control Type
    INDEPENDENT CONTROL
  • Count Direction
    BIDIRECTIONAL
  • Translation
    N/A
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    7mm
  • Width
    4.5mm